Napisz do Nas.
Spis Treści.

Historia Biegu

Gorlicki Bieg Solidarności po raz pierwszy został zorganizowany w XV rocznicę powstania NSZZ "Solidarność" w sierpniu 1995 r.

Bieg został nazwany im. Bronisława Wielgosza dla uczczenia Jego pamięci i innych ofiar stanu wojennego. Bronisław Wielgosz był zasłużonym działaczem "Solidarności". W tym czasie został pierwszym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Fabryki Maszyn "Glinik" w Gorlicach. Z wykształcenia był magistrem inżynierem- specjalistą od spraw wynalazczości w Fabryce Maszyn.

W pierwszych dniach stanu wojennego został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Wyrok odsiadywał w Hrubieszowie . Po półtorarocznej odsiadce zwolniony warunkowo ze względu na stan zdrowia . W stanie bardzo ciężkim przebywał parę miesięcy w gorlickim szpitalu . Zmarł w czerwcu 1989 r.

Co roku w przedostatnią niedzielę sierpnia na Rynku w Gorlicach startują zawodnicy w kilku kategoriach wiekowych. I mpreza poprzedzona jest mszą świętą i złożeniem wiązanek kwiatów na grobie patrona biegu.

Trasa I Biegu wynosiła około 9,3 km, natomiast obecnie liczy 10 km i biegnie głównymi ulicami miasta. Po raz pierwszy na starcie stanęło 43 zawodników. Co roku następuje wzrost liczby startujących. W IX biegu wystartowała rekordowa liczba zawodników- 131 biegaczy z całej Polski oraz ze Słowacji i Ukrainy. Od drugiego biegu startują także zawodnicy niepełnosprawni jak również dzieci i młodzież na krótszych dystansach.

Biegi dla dzieci i młodzieży również cieszą się dużą popularnością. Co roku liczba ta sięga 300 młodych ludzi. Od 1998 r. trasa posiadała atest PZLA na dystansie 10 km. Bieg ten wpisany jest w Krajowy Kalendarz Imprez Sportowych i cieszy się również coraz większą popularnością.

To już mija 10 lat odkąd po raz zorganizowano bieg gorlickimi ulicami, by oddać hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania "Solidarności"